Dom murowany lub drewniany – wybór projektu i jego możliwości

W poprzednim artykule nawiązaliśmy nieco ogólnikowo do różnych cech związanych z budownictwem drewnianym oraz murowanym. Każda z opisanych technologi ma swoje istotne zalety i coraz mniej wad. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się dostępności produktu po obu stronach – istotny atut jednej ze stron. Nie ulega wątpliwości, że niekwestionowanym liderem jest w tym przypadku technologia murowana, która jest iście tradycyjną technologią stosowana w Polsce – ponad 90 procent domów budowanych jest w tej technologii. Najwyraźniej można to zaobserwować przy wyborze odpowiedniego projektu.

W większości katalogach dostępnych na naszym rynku na próżno jest szukać domków innych, niż te budowane w technologii murowanej – widać więc ogromne wsparcie dla tej technologi udzielanej przez rodzime firmy budowlane. Warto także wspomnieć, że większość katalogowych kreacji jest tak wymyślna i różnoraka, że zdecydowanie łatwiej będzie nam wybrać odpowiadający kształt domu w przypadku domów murowanych, niż w drewnianych odpowiednikach.

Oczywiście nie oznacza to, że domy wykonane w technologii drewnianej nie mogą być różnorodne. W przypadku polskiego rynku będziemy musieli dodatkowo dopłacić za rozwiązanie projektowe, które przypadnie nam do gustu, gdyż ilość projektów jest tak skromna, że może nam całkowicie nie pasować. Kolejną kwestią jest grubość ścian, która w przypadku domów drewnianych jest znacznie mniejsza. Oczywiście warto w tym miejscu podkreślić, że taka specyfikacja ma dobroczynny współczynnik na przenikanie ciepła. Oznacza to tym samym, że grubość jednowarstwowej ściany murowanej oferuje słabsza izolację cieplną, niż w przypadku domu drewnianego.

Niezwykle istotną sprawą jest także wybór odpowiedniego wykonawcy, który zgodzi się zrealizować nasz projekt. O ile w przypadku domów drewnianych nie mamy zbyt dużego wyboru, o tyle technologia domów murowanych oferuje całkiem przystępną ilość fachowców, którzy są w stanie wykonać dany projekt naprawdę dobrze. Mała ilość wykonawców w przypadku technologi drewnianej związana jest przed wszystkim z małym jej rozpowszechnieniem – warto przy tym zaznaczyć, że technologia ta wymaga bardzo dużej kultury pracy oraz dokładni, której naszym fachowcom może troszkę brakować. Jeżeli jednak zdecydujemy się wybudować domek drewniany, to z całą pewnością nie powinniśmy oszczędzać na ekipie budowlanej i zlecić to firmie, która naprawdę zna się na swojej pracy i ciągle buduje domki w tej technologii.

Warto jednak zaznaczyć, że nie powinniśmy mieć problemów z wyborem odpowiedniej ekipy, gdyż na naszym rynku działa kilkanaście dobrze wyspecjalizowanych firm, które już od jakiegoś czasu zajmują się wyłącznie budową domków z drewna. Inaczej sprawa ma się z technologią murowaną, której popularność sprawia, że ilość fachowców jest przeogromna. Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu murowanego to możemy być pewni, że nie ciężko będzie nam znaleźć odpowiednich fachowców. Należy jednak uważać, gdyż w przypadku technologi murowanej można w dość łatwy sposób trafić na przysłowiowych „partaczy”. Szczególną ostrożność należy zachować przy wykonywaniu izolacji czy fragmentów ścian zewnętrznych. Zapraszam do kolejnej części dość rozległego artykułu!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s